Karadeniz Powership Doğan Bey Afrika'da Elektrik Üretimi Yapacak!

Karpowership'in toplam 126 megavatlık kurulu güce sahip olan Karadeniz Powership Doğan Bey isimli gemisi, yakın bir zaman dilimi içerisinde Sierra Leone'da elektrik üretimine başlayacak.

Karadeniz Powership Doğan Bey Afrika'da Elektrik Üretimi Yapacak!

Karadeniz Holding'in global markası olarak bilinen Karpowership tarafından gerçekleştirilen açıklama çerçevesinde, şirketin Sierra Leone ve Gambiya'daki yatırımları ile ülkemizin gücünü ve teknolojisini Afrika'ya taşımayı sürdürdüğü ifade edildi.

Sierra Leone Elektrik Kurumu Otoritesi, Maliye Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından imzalanan şebeke altyapısı ve elektrik üretim sözleşmesi çerçevesinde ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 33'lük dilimini 5 sene süresince Karpowership'in karşılayacağı dile getirildi. 

Yakında Elektrik Üretimine Başlanacak

Gerçekleştirilen açıklama çerçevesinde 126 megavat kurulu güce sahip olan Karadeniz Poweship Doğan Bey gemisinin yakın bir zaman dilimi içerisinde Sierra Leone'de elektrik üretmeye başlayacağı bildirildi. Açıklama kapsamında görüşlerine yer verilen Sierra Leone Enerji Bakanı Henry Olufumi Macauley ise, bahsi geçen projenin ülke genelinde her geçen gün artış gösteren elektrik talebinin karşılanabilmesi ve ulusal şebekenin istikrarı adına büyük önem arz ettiğini dile getirdi. 

Ayrıca açıklamada Gambiya'nın elektrik ihtiyacının yüzde 33'lük bölümünün iki sene boyunca karşılanabilmesine ilişkin de ülkenin ulusal su ve elektrik şirketi olan NAWEC ve Gambiya Enerji Bakanlığı ile de elektrik satış sözleşmesine imza atıldığı ifade edildi. 

Karpowership Koordinatörü olarak görev yapan Mehmet Katmer ise açıklamasında, Gambiya halkına sürdürülebilir elektrik sunabilmek adına NAWEC ile beraber faaliyet göstereceklerinin altını çizerek, 37 megavat gücünde bulunan Karadeniz Powership Koray Bey gemisinin 3 hafta içerisinde Gambiya'nın başkenti olan Banjul'a vardığını dile getirdi. 

Şirket 15 Enerji Gemisine Sahip

Öte yandan uzmanlık alanı enerji gemilerinin inşası ve işletmesi olduğu bilinen Karpowership'in toplam 2 bin 800 megavatı aşkın kapasiteye sahip olan 15 enerji gemisinin olduğu bilniyor. Dünya genelinde en büyük enerji gemisi filosuna sahip olan şirketin çok sayıda ülkede enerji gemileriyle elektrik üretimini sürdürdüğü de biliniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri