Komili ve Kırlangıç ABD’ye Satıldı

Komili, Kırlangıç gibi markaların üreticisi Ana Gıda'nın hisseleri devrediliyor.

Komili ve Kırlangıç ABD’ye Satıldı

Komili, Kırlangıç gibi markaların üreticisi Ana Gıda'nın hisseleri devrediliyor. Devralan şirket ise dünyanın en önemli bitkisel yağ üreticilerinden biri olan ABD merkezli Koninklijke Bunge B.V. oldu. Söz konusu devir işlemleri tamamlandı ve Komili, Kırlangıç gibi markaların üreticisi konumunda bulunan Ana Gıda resmen satılmış oldu.

Ana Gıda'nın sahibi Anadolu Endüstri Holding'den (AEH) Kamuyu Aydınlatma Platformu'na açıklama yapıldı. KAP’a yapılan açıklamada konuya ilişkin olarak, bağlı ortaklığımız olan Anadolu Endüstri Holding A.Ş.'nin (AEH) Ana Gıda İhtiyaç Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’de sahip olduğu yüzde 55.25 hisselerinin devredildiği ifade edildi. Açıklamada söz konusu bu hisselerin Koninklijke Bunge B.V.'ye satıldığı ve satış işlemleri bugün tamamlandığı bilgisi verildi. Bu satışın toplam 55.62 milyon lira tutarındaki bedelinin nakden tahsil edildiği de açıklamada yer aldı. Açıklamada son olarak şu an itibariyle AEH'nin Ana Gıda'da herhangi bir hissesinin kalmadığı ifade edildi.Bunge, 1818 yılında tahıl ticareti yapmak amacıyla Hollanda'nın Amsterdam şehrinde kurulmuştu. Şirketin büyümesinin ardından ve faaliyet gösterdiği alanın genişlemesinin ardından 1856 yılında şirket merkezi Belçika'da Anwers’a taşındı. Uzun bir tarihi olan bu şirket daha sonra 20 yüzyılda Güney Amerika'ya taşındı ve son olarak 1999 yılında New York’a taşındı.

Uluslararası alanda tanınan ve faaliyet gösteren bu şirket Bunge'nin oldukça geniş bir kapasitesi bulunuyor. Şirket 4 kıtada toplam 32 ülkede faaliyet gösteriyor. Ayrıca şirketin, 25 binden fazla elemanı ve 400’den fazla fabrika, depo, alım merkezi bulunuyor.

Komili, Kırlangıç gibi markaların üreticisi Ana Gıda'nın hisseleri, dünyanın en önemli bitkisel yağ üreticilerinden biri olan ABD merkezli Koninklijke Bunge B.V.’ye satıldı. Söz konusu satışa ilişkin olarak KAP’ açıklama yapıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER