Mastercard Eğlence Raporunu Açıkladı

Ödeme sistemlerinin önemli bir parçası olan Mastercard eğlence raporunu açıkladı. Dünya genelinde en çok tercih edilen şehirler incelenirken raporda İstanbul ve Antalya'nın olması dikkat çekti.

Mastercard Eğlence Raporunu Açıkladı

Mastercard, seyahat endüstrisini mercek altına alan ve 9 yıldır yayımladığı “Hedef Şehirler Endeksi”nin bir uzantısı olarak bu kez sadece eğlence amaçlı seyahatlere odaklanan bir rapor hazırladı. “Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence” adını verdiği rapor seyahat severlerin iş dışında gezmek, görmek, dinlenmek amacıyla yaptıkları seyahatleri değerlendiriyor.

2017 verilerine göre eğlence amaçlı hedef şehirler listesinde yüzde 90’ın üzerinde konaklamalı ziyaret edilen ilk 10 şehir arasında pek duyulmamış, ancak tarih tutkunlarının, bütçeye uygun seyahat arayanların ya da macera ve doğa tutkunlarının tercih ettiği şehirler var. Listede Dominik Cumhuriyeti’nden Punta Cana ilk sırada yer alıyor. Onu Peru’da bulunan Cusco takip ediyor. Üçüncü ve dördüncü sıralarda Tunus’ta bulunan Djerba ve Meksika’da bulunan Riviera Maya bulunuyor. Listede ayrıca İspanya, Endonezya, Panama, Amerika ve Tayland’dan şehirler de var.

Turistler İstanbul’da Günde 108, Antalya’da 45 Dolar HarcıyorHedef Şehirler Endeksi’nde global listede 9’uncu, Avrupa listesinde 3. sırada olan İstanbul’u ziyaret eden her 10 turistten 9’u eğlence amaçlı geliyor. İstanbul’a en çok Rus turistler gelirken, onları İran, Almanya, Irak ve Suudi Arabistan’dan turistler takip ediyor. Alman turist sayısında son yıllarda hızlı bir düşüş olduğu da göze çarpıyor. Ortalama 6 gün kalan ve günde ortalama 108 dolarlık harcama yapan turistler en çok yeme içme ve alışverişe para harcıyorlar.

Hedef Şehirler Endeksinde ayrıca global sıralamada 29. sıradan hızla 11. sıraya yükselen ve Avrupa sıralamasında 4. olan Antalya da bulunuyor. Antalya’yı ziyaret eden turistlerin sadece yüzde 8’i iş amaçlı geliyor. Antalya’yı da yine en çok Rus turistler tercih ediyor, sonra sırasıyla Almanlar, Ukraynalılar, İngilizler ve Hollandalılar geliyor. Antalya’da da ikinci sırada yer almasına rağmen, Alman turisti bir nebze küstürdüğümüz görülüyor. Gelen turist ortalama 14 gün kalarak Antalya’nın keyfini sürüyor ve en çok yeme içmeye ve alışverişe bütçe ayırıyor. Antalya’ya gelen turistler günde ortalama 45 dolar harcıyorlar.

Mastercard ile Seyahatler Daha Keyifli, Daha Huzurlu

İster iş amaçlı olsun, ister eğlence seyahat düşkünlerinin ortak arzusu seyahatlerinin alış veriş yaparken, konaklarken, şehir içi ulaşım anında kısacası a’dan z’ye her aşamasının sorunsuz geçmesi. Kart sahiplerine istedikleri bu konforlu, pratik, paha biçilemez seyahat deneyimini yaşatmayı amaçlayan Mastercard, dünya genelinde milyonlarca noktada kullanılabiliyor. Hedef Şehirler listesinde yer alan şehirleri de kapsayan 210’u aşkın ülkede kullanılan Mastercard, markalarla, belediyelerle, finans kuruluşlarıyla ve hükümetlerle iş birliği içerisinde müşterilerine her türlü çözümü ve desteği sunmaya devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri