Petrol Ofisi için Yarış Devam Ediyor

Satış için şuan Suudi petrol devinin önde olduğu belirtiliyor.

Petrol Ofisi için Yarış Devam Ediyor

Petrol Ofisi’nin satış süreci devam ediyor. Satış için şuan Suudi petrol devinin önde olduğu belirtiliyor. Satış sürecine dahil olan firmalardan biri Azerbaycan kamu enerji şirketi SOCAR olurken,  Saudi Aramco'nun bu süreçte öne geçtiği ifade ediliyor.  OMV, petrol ve gaz çıkarma işine odaklanmak için, hisselerini geçen yıl satışa çıkardığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan'ın dev petrol şirketi Saudi Aramco,  Avusturyalı enerji şirketi OMV'nin satışa çıkardığı Petrol Ofisi’nin satın alınması konusunda şuan için önde gibi gözüküyor. Konuya yakın şirketlerden alınan bilgiye göre bu süreçte en öne çıkan şirket, Saudi Aramco oldu.

OMV sözcüsü şirketin 2015 yılında yaklaşık 10 milyar euro satış geliri olan Petrol Ofisi için önemli teklifler aldıklarını ifade etti. Sözcü, bağlayıcı tekliflerin alınmasına rağmen henüz ayrıntılı bir cevap verilmedi. Şirket daha önce yaptığı açıklamada, satış sürecinin bu yıl tamamlamayı öngördüklerini belirtmişti.Aramco sözcüsü ise şirketin söylenti yada spekülasyonlara ilişkin bir açıklama yapmadığını aktardı. Başka kaynaklar ise satış sürecine Azerbaycan kamu enerji şirketi SOCAR'ın da teklif verdiğini belirtti.

OMV  bu satış işlemini gerçekleştirdikten sonra petrol ve gaz çıkarma işine odaklanmayı hedefliyor. OMV  petrol ve doğalgaz çıkarma işine ağırlık vermek amacıyla Petrol Ofisi'nin oluşturduğu dağıtım ağı işini satışa sunmuştu.

Petrol Ofisi, Avrupa'da neredeyse en yüksek satış fiyatlarına sahip olmasına rağmen yüksek akaryakıt vergileri ve diğer düzenlemeler sebebiyle sıkıntılar yaşıyor. Türkiye'deki ağır koşullar sebebiyle 70 dağıtım şirketi dar bir kar marjlarıyla çalışıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan alınan verilere göre, Petrol Ofisi 2015 yılında 5.95 milyon ton akaryakıt satışı ile Türkiye piyasasının yüzde 24'üne sahip olan olurken, Kasım ayında 530.206 ton satışla pazardan 22.7 pay aldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER