Tesla Çalışanlarının Yüzde 9’una Kapı Göründü!

Elektrikli araç devinden gelen son açıklama, Tesla’daki mali krizin yüksek olduğunu kanıtlar nitelikte oldu.

Tesla Çalışanlarının Yüzde 9’una Kapı Göründü!

Elektrikli araç devinden gelen son açıklama, Tesla’daki mali krizin yüksek olduğunu kanıtlar nitelikte oldu.

Tesla Zorunlu Yapılandırmaya Gidiyor

Otomotiv sektörüne elektrikli araç üreticisi olarak giren ve kısa sürede üretimin aranan markası olan Tesla’da sular durulmuyor.

Şirket tarafından yapılan açıklama, Tesla’daki mali sıkıntının arttığını gösterdi. Tesla çalışanlarının bir kısmını işten çıkarmak zorunda olduğunu, işten çıkarılacakların toplam personelin yüzde 9’u kadar olacağını duyurdu.Konuyla ilgili ilk bilgiler şirketin patronu olan Elon Musk’tan geldi. Musk Tesla’nın yeniden yapılandırılmasının zor olduğunu ifade ederek, yapılandırmanın artık zorunlu hale geldiğini aktardı.

İlk Çeyrekte 710 Milyon Dolar Zarar Etti

Tesla yeni yıla büyük hedeflerle girmişti. Fakat yılın ilk çeyrek bilançosu şirketin beklediği yönde olmadı. Birinci çeyrekte zarar 710 milyon doları buldu. Bunun yanında Tesla imzalı Model 3 üretim bantları da Tesla’nın istediği üretim adetine ulaşmasına engel oldu. Seri üretime geçilememesi öncelikle sipariş teslimlerini olumsuz etkiledi. Bu durumda sıcak para akışının hedefin altında kalması, mali sıkıntılara yol açtı. Şirketin yeni hedefi ise 2018’in üçüncü çeyreğinden itibaren kâra geçmek olarak ifade edildi.

Tesla Model 3 üzerine yaptığı planlarına halen devam ediyor. Şirketi geleceği söz konusu model üzerinde şekilleniyor. İşten çıkarılacak personel ise üretimi etkilemeyecek. Bu kapsamda maaşlı çalışan personel ve üretim bantlarındaki çalışanlar işten çıkarılanlar arasında yer almayacak.

Elon Musk karar sonrasında çalışanlara bilgilendirme maili gönderdi ve arkasından sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaptı. Musk paylaşımında şirketin geçen 15 yıllık sürede kâr elde edemediğini, dertlerinin para kazanmak olmadığını, önemli olanın temiz enerji alanında üstlendikleri görevi yerine getirmek olduğunu dile getirdi. Misyonlarına devam etmek içinse kâra geçmenin şart olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri