THY ve Boeing Arasındaki Sipariş Anlaşması Kesinlik Kazandı!

Boeing tarafından, Türk Hava Yolları ile 30 adet olan 787-9 Dreamliner tipindeki yolcu uçağına ilişkin sipariş anlaşmasının kesinlik kazandığı açıklandı. 

THY ve Boeing Arasındaki Sipariş Anlaşması Kesinlik Kazandı!

Dünya genelinde en büyük uçak üreticilerinden biri konumunda bulunan Boeing, THY ile 25'i kesinleşmiş olan, 5'i opsiyonlu toplam da 30 adet 787-9 Dremliner tipi yolcu uçağına ilişkin sipariş anlaşmasının kesinlik kazandığını belirtti. 

Sipariş Karara Bağlandı

Boeing'i Seattle'da bulunan merkezinden gerçekleştirilen yazılı açıklama çerçevesinde, Türk Hava Yolları'nın 787-9 Dreamliner tipi yolcu uçaklarına ilişkin siparişinin karara bağlandığı ifade edildi. 

Yapılan açıklama kapsamında görüşlerine yer verilen Üst Yöneticisi Kevin McAllister, Türk Hava Yolları ile uzun süredir devam eden ortaklığı büyütmekten onur duyduklarını dile getirerek, Türk Hava Yolları'na, 787 Dreamliner'ı en fazla tercih edilen orta ölçekli ve çift koridorlu uçağı şekline getiren evit hava yolları arasına hoşgeldin dediklerini belirtti. McAllister bunun yanı sıra, Türk Hava Yolları'nın Dreamliner uçaklarının yakıt verimliliği, var olan menzili ve üstün seviyedeki kabin özelliklerinden memnuniyet duyacağına güvendiklerini ifade etti. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan bir diğer isim ise Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın Sözcüsü olan Heather Nauert oldu. Nauert, Boeing'in Türk Hava Yolları ile gerçekleştirdiği anlaşmanın kesinlik kazandığını belirtmesi üzerine, sosyal medya hesabı üstünden konuya yönelik paylaşım yaptı. 

Çift Taraflı Ticaretin İyi Bir Örneği

Nauert yaptığı paylaşımda, ülkedeki iş imkanlarını, dışarıda ise ekonomik fırsatları fazlalaştıran söz konusu anlaşmayı görmekten mutluluk duyduğunu aktararak, söz konusu anlaşmanın Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki özgür, adil ve çift taraflı ticaretin iyi bir örneği olduğunu belirtti. 

Öte yandan Boeing ve Türk Hava Yolları'nın, 787-9 Dreamliner tipi uçakların satılmasına yönelik mutabakat zaptını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM'nin 72'nci Genel Kurul görüşmelerine katılım sağlamak üzere yaptığı ABD gezisi sırasında 2017 senesinin eylül ayı içerisinde imzaladığı biliniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri