Yahoo Satılıyor

Yapılan açıklamada, 2016 Temmuz ayında 4.83 milyar dolarlık satın alma teklifi hatırlatıldı.

Yahoo Satılıyor

Verizon ve Yahoo'dan ortak bir açıklama geldi.  Yapılan açıklamada, 2016 Temmuz ayında 4.83 milyar dolarlık satın alma teklifi hatırlatıldı. Satın alma teklifinin her iki firma tarafından tekrar görüşüldüğü ifade edildi. Yapılan açıklamada, görüşmenin ardından ise yeni miktarın karşılıklı olarak 4.48 milyar dolar olarak belirlendiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Yahoo'nun 2013 yılında 1 milyar kullanıcı ve 2014 yılında da 500 milyon kullanıcısının hesap bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği hatırlatarak, bu ele geçirmeden dolayı meydana gelebilecek bazı hukuki sorunların her iki şirket tarafından da paylaşılmasına karar verildiği bilgisi yer aldı.

Ayrıca, satın alma işlemlerinin bu yılın ikinci çeyreğinde sona ereceği beklentileri de açıklamada belirtilen hususlardan biri oldu. Açıklamanın ardından Verizon ve Yahoo'nun hisseleri artış gösterdi. New York borsasında işlem gören her iki hisse de,  yüzde 0.5 oranında artış gösterdi.Yahoo'nun satılması kapsamında, şirketin sahip olduğu nakit para yer almayacak. Nakit paranın dahil olmadığı satış kapsamında ayrıca, Çinli e-ticaret devi Alibaba Group ve Yahoo Japonya'daki hisseleri de yer almayacak.  Ayrıca çekirdek olmayan patentler de bu kapsama dahil olmayacak.

Anlaşmanın tamamlanıp, satış işleminin sona ermesinin ardından Yahoo'nun isminin değişeceği ve yeni ismin Altaba Inc. olacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar, satın alma işleminin sona ermesinin ardından, Yahoo'nun 600 milyonu mobil platformda olmak üzere dünya genelinde toplam 1 milyardan fazla kullanıcının Verizon'a geçeceğine dikkati çekti. Uzmanlar bunun gerçekleşmesinin ardından internet hizmetleri piyasasında Verizon'ın payının artacağı yorumunda bulunuyor.

Verizon ve Yahoo satın alma işlemine ilişkin bir görüşme yaptı ve görüşmenin ardından karşılıklı olarak 4.48 milyar dolar ile satın alma işleminin gerçekleşeceği ifade edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER