Zorlu’dan Pakistan’a Büyük Yatırım

Yapılan açıklamada, Zorlu Enerji’nin Pakistan'ın Pencap eyaletinde kurmayı planladığı 200 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) konusuna değinildi.

Zorlu’dan Pakistan’a Büyük Yatırım

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından Güneş Enerjisi Santrali’ne ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Zorlu Enerji’nin Pakistan'ın Pencap eyaletinde kurmayı planladığı 200 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) konusuna değinildi. Anlaşmada, söz konusu bu GES için Pencap Eyalet Hükümeti ile niyet anlaşması imzalandığı ifade edildi.  Zorlu Enerji'nin Pencap eyaletinde kurmayı planladığı GES’in imza törenine, Başbakan Binali Yıldırım ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de katıldı.Anlaşmaya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu’nun değerlendirmelerine de yer verildi. Ahmet Zorlu, yenilenebilir enerji alanında yurt dışındaki ilk yatırımlarını Pakistan'a yaptıklarını ifade etti. Zorlu, şirket olarak güneş enerjisine yaptıkları yatırımlara dikkat çekerek, bu yatırımlar ile büyümekten dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Ahmet Zorlu, bu projenin Pakistan hükümeti tarafından 3 yıl sonra kabul edilen ilk ve en büyük yenilenebilir enerji başvurusu olduğuna vurgu yaptı.  Zorlu, 100 megavatlık güneş enerjisi anlaşmasına güç verecek bu yeni yatırımlarla, Zorlu grubunun bölgedeki ticari alanını artırmak istediğini söyledi. Zorlu ayrıca, Türkiye'nin bölgedeki önemini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak da konuya ilişkin açıklama yaptı.  Pakistan'ın kardeş ülke olmasının dışında yenilenebilir enerji yatırımları konusunda da önemli bir merkez haline geldiğini ifade eden Ak, Pakistan’da ilk rüzgar enerjisi projesini hayata geçiren şirket olduklarını hatırlattı. Bu sebeple, güneş enerjisi konusunda da referans projelere imza atmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirdi. Sinan Ak, bu proje ile Pakistan'daki güneş enerjisi yatırımlarının kurulu gücünü 300 megavata ulaştırma hedefinde olduklarını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 06:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER