Apple Kripto Para Yasağı Getirdi

Şirket, iOS işletim sistemine sahip olan tüm cihazlarında kripto para madenciliği yapan kişiler için katı kurallar getirdi.

Apple Kripto Para Yasağı Getirdi

Apple, alınan ani bir karar ile birlikte kripto para madenciliği için katı kurallar uygulamaya başlıyor. Bilgi işlem gücüne dayalı olan ve dijital üretim şekli kripto para madenciliği artık iOS cihazlarda kullanılmayacak.

Kripto para madenciliğinde,  işlemci ne kadar güçlü ise o kadar çok kripto para üretilebiliyor. Günümüz teknolojisinde, bir telefon ya da sıradan bir bilgisayar ile kripto para madenciliği yapmak oldukça zor. Lakin güçlü ekran kartlarına ya da işlemcilere sahip olan telefon ve bilgisayarlar, kripto madenciliği için oldukça kolay bir üretim sağlıyor.

Apple’da iOS işletim modeli ile kripto para madenciliği yapan kişilerin vazgeçilmez işletim modellerinden biri olarak yer alıyordu.

Artık Madencilik YapılamayacakApple, iOS işletim sistemini çalıştıran iPhone ve iPad modellerinde, geliştiriciler tarafından kullanıcıların cihazlarında madencilik yapabilmek ve kullanıcıların cihazlarını kendi kripto para madenciliği ekosistemine ekleyebilmek adı altında kodlar yaydıklarını öğrendi.

Şirket, bu bilgiyi edindikten sonra iOS işletim sistemi modeline sahip olan tüm cihazlarında kripto para madenciliği yapan kişiler için katı kurallar getirdi. Bu kurallar sebebiyle artık iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kripto para madenciliği yapılamayacak.

Reklamlar Aracılığı ile Bulaşıyordu

Şirket, geliştiriciler tarafından yayılan kodları, reklamlara tıklandığı zaman, işlem gücünün düşmesi ile fark etti.

Bu kodlar, uygulama içi reklamlara tıklandığında cihazlara bulaşarak, cihazların işlem gücünün düşmesine ve telefonda donma ya da kasmaların baş göstermesine sebep oluyordu.

Bu durumu fark eden Apple, bir ileriki seviye olarak uygulama içi reklamları kaldırabileceğini de ifade etti. Kullanıcılar arasında “bulut madenciliği” olarak adlandırılan ve uygulama içi reklamlar ile bulaşan kodlar için Apple yasaklamalar getirerek, tedbir aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri