Wozniak: Gizlilik Diye Bir Şey Kalmadı

Apple şirketinin kurucu ortağı Steve Wozniak, son zamanlarda gizlilik ile ilgili gündemde yer alan haberlerden sonra açıklamalarda bulundu.

Wozniak: Gizlilik Diye Bir Şey Kalmadı

Apple şirketinin kurucu ortağı Steve Wozniak, son zamanlarda gizlilik ile ilgili gündemde yer alan haberlerden sonra açıklamalarda bulundu.

Gizlilik kavramının artık yer almadığını ve bu kavramın unutulduğunu dile getiren Wozniak, açıklamalarında gizlilik kavramını artık sadece sözlükte yer alan bir kelime olarak görüldüğünü ifade etti.

Yaşanan Facebook skandalından başlayarak, son zamanlarda mobil operatörler hakkında çıkan haberlere kadar değinen Wozniak, bu açıklamalarını Business Insider ile yaptığı konuşmasında belirtti.

Gizlilik Kavramı Rahatsız Ediyor

Apple şirketinin kurucu ortağı Steve Wozniak, Business Insıder ile yaptığı konuşmada “gizlilik” kavramının artık onu rahatsız ettiğini dile getirdi.Gelişen teknoloji ile birlikte ne yazık ki gizlilik kavramının kalmadığını ifade eden Wozniak, mahremiyet kavramının eskiden fazlası ile kutsal olduğunu fakat günümüzde ayaklar altına alındığına değindi.

Güvenimizi Uzun Zaman Önce Kaybettik

Gizliliğin kalmaması ile birlikte bu kavramın yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu dile getiren Wozniak, aynı zamanda insanların kişi ve kurumlara olan güveninin de sarsıldığını ifade etti.

Kişi ve kurumlara olan güvenimizi yıllar önce kaybettik diyerek açıklamasına devam eden Wozniak, bu güvensizlikte en büyük rolü Cambridge Analytica skandallarının oluşturduğunu belirtti.

O Skandal Neydi?

Günümüzde 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olması ile dikkat çeken Facebook, verilerinin saklanması ve depolanması adı altında Cambridge Analytica şirketi ile çalışmaktaydı.

Şirketin bu verileri usulsüz bir şekilde kullandığı ve bu durumdan 87 milyon kullanıcının etkilenmiş olduğu ortaya çıkınca büyük bir skandal meydana geldi. Üstelik veri analiz şirketinin son zamanlardan ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibi ile çalışmış olması da bir başka skandala zemin hazırlamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri