ATİD Başkanı Akman Turizmden 30 Milyon Dolar Getiri Bekliyor

ATİD Yönetim Kurulu Başkanı Akman, otel doluluk oranlarının arttığını belirterek, turizmde bu sene rekor kırılacağını öngördüğünü aktardı.

ATİD Başkanı Akman Turizmden 30 Milyon Dolar Getiri Bekliyor

Otel doluluk oranlarının arttığına işaret eden Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman, turizmde bu sene rekor kırılacağını ifade ederek, 40 milyon turist ve 30 milyar dolar turizm geliri beklediklerini dile getirdi. Turizm sektörüne ilişkin beklentilerine ve Ankara'nın turizmine ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda Akman, sektörün bu sene geçen seneye kıyasla daha başarılı performans göstereceğini öngördüğünü vurgulayarak, rezervasyonların güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Alman, Rus ve Arap turistlerin Türkiye'yi tercih ettiğine dikkat çeken Akman, bu sene 6 milyon Alman, 6.5 milyon Rus turistin geleceğinin beklendiğini ifade ederek, şu anda tek sorunun fiyatlar olduğunu söyledi. Fiyatların geçen senelerde elde edilen tutara hala ulaşamadığını bildiren Akman, 2015 senesinde 36 milyon turistten 32 milyar dolar getiri elde edilirken, 2017 senesinde 38 milyon turistten 22 milyar dolar getiri elde edildiğini anımsattı. 2018'de 40 milyon turistten 30 milyar dolar getiri beklediklerini aktaran Akman, 2020 senesinde ise Türkiye'ye 50 milyon turistten 50 milyar dolar getiri beklediklerini vurguladı.Türkiye turizminin daha da gelişmesi için çalışmalar yürütülmesi gerektiğini ifade eden Akman, İspanya, İtalya gibi pazarlardan 60 ila 80 milyon turistin gelmesi için bazı tedbirler alınması gerektiğine işaret etti. Turizm sektörüne verilen teşviklerin artırılmasının önemine dikkat çeken Akman, özellikle otelcilere ve seyahat acentelerine verilen teşviklerin genişletilmesi gerektiğini dile getirdi.

Termal Turizmin Ankara'ya Çekilmesi Planlanıyor

Ankara'nın fuar ve sağlık turizmiyle ön plana çıktığını anlatan Akman, Polatlı Gordion, Anadolu Medeniyetler ve Cumhuriyet Müzesi gibi birçok tarihi bölgesi bulunduğunu anımsatarak, bunun yanı sıra termal turizminin bulunduğunu vurguladı. Ayaş, Kızılcahamam, Beypazarı ve Haymana’nın termal turizmde ön plana çıktığını ifade eden Akman, termal turizmi Ankara'ya çekmek istediklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri