Cennete Asansör, Cehenneme Seyir Terası

Kalkınma Bakanı Elvan, Doğu Akdeniz Bölgesinin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Cennet – Cehennem obruklarının modernize edilerek daha görkemli hale getirileceğini belirtti.

Cennete Asansör, Cehenneme Seyir Terası

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin ilimizin sahip olduğu kültürel miras ile bir açık hava müzesi durumunda olduğunu ifade ederek bölgedeki tarihi eserlerin daha fazla ziyaretçi ile buluşması için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Şehirde 8 Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi belirlediklerini belirten Elvan ayrıca Cennet Cehennem obrukları için de bir çalışma planlandığını söyledi.

Turizme KazandırılacakCennet – Cehennem obruklarının antik dönemden kaldığını ancak bu zamana kadar burada herhangi bir çalışma yapılmadığı için iniş çıkışın çok zor olduğunu söyleyen Elvan, proje kapsamında bu bölgenin bir cazibe merkezi haline getirilmesinin de yer aldığını ifade etti. Yaklaşık 10 milyon lira maliyete sahip bu proje kapsamında seyir terası ve asansör çalışması yapılacağını dile getiren Elvan bu sayede turistlerin obrukları daha detaylı incelemesinin mümkün olacağını belirtti. Cennet obruğunun 75 metre derinliğinde ve 452 basamak merdiven ile inildiğini, Cehennem obruğunun ise 130 metrelik derinliği ile ön plana çıktığını söyleyen Elvan buralara yapılacak projelerin bölge açısından önemli bir gelir kaynağı olabileceğinin altını çizdi.

Proje Kapsamında Neler Yapılacak?

Projede öncelikle çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmalar yapılacak. Cennet obruğunda yer alan merdivenler ile bu obruk içerisindeki Meryem Ana Kilisesi restore edilecek. Obruğa daha kolay iniş sağlanması amacı ile bir asansör çalışması yapılacak. Ayrıca ören yerinde yer alan tarihi Zeus Tapınağı da restorasyon çalışmaları ile yenilenecek.

Cehennem obruğu için ise öncelik bir cam teras yapılması olacak. Bu sayede 130 metre derinliğe sahip obruk daha detaylı incelenebilecek. Ayrıca bölgede sinevizyon salonu, kafeterya, mescit ve tuvaletler inşa edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri