Edremit Körfezi’nde Oteller Tam Doluluğa Ulaştı!

Senelik 3 milyon civarında gecelemeyle yurt içi turizmde ilk sırada yer alan Balıkesir'in Edremit Körfezi ve Marmara Denizi'ndeki Avşa Adası Ramazan Bayramı'nı dolu geçirecek.

Edremit Körfezi’nde Oteller Tam Doluluğa Ulaştı!

Çanakkale'nin Küçükkuyu bölgesinden Ayvalık'a kadar 145 kilometrelik sahil şeridine sahip olan Balıkesir'in Edremit Körfezi, senelik bazda 3 milyon civarında geceleme yapılarak 30 binin üzerinde yatak kapasitesi ve 130 binin üzerinde yazlıkla iç turizmde ilk sırada bulunuyor.

Ayvalık, Gömeç, Ören, Altınoluk, Akçay, Zeytinli ve Güre gibi tatil merkezlerinin bulunduğu körfezde, 3 gün ve daha uzun süreli tatillerde özellikle İstanbul, Bursa ve İzmir gibi şehirler olmak üzere çoğu noktadan tatilcileri misafir ediyor. Arife günüyle beraber 4 günlük tatil imkanını kaçırmak istemeyen binlerce vatandaşta Edremit Körfezi'ndeki tesislerde rezervasyon yaptırırken, ikinci konutlar Ramazan Bayramı'nda hizmet vermeye başlayacak.

Ramazan Bayramı İle Bölgede Yoğunluk Başlayacak



Muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, rezervasyon yaptırmadan bölgeyi ziyaret edecek vatandaşların yer bulmakta sorun yaşayabileceğine işaret ederek, yola çıkmadan önce tatilcilere rezervasyonlarını yaptırmaları yönünde tavsiyede bulundu. Bu sene iklim şartlarının olumlu seyretmesiyle Ramazan Bayramı itibarıyla Edremit Körfezi’nin turizminin canlanacağını belirten Kamil Saka, Ramazan Bayramı rezervasyonlarının yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını bildirdi. Saka, bu doluluk oranının bayramdan sonra da devam edeceğini söyledi.

Bölgede kışın 150 bin kişinin bulunduğunu dile getiren Saka, yaz sezonunda ise bölge nüfusunun 1 milyon 200 ile 1 milyon 300 bin arasında değişiklik gösterdiğini aktardı. Saka, bu rakamın bayram zamanlarında 1.5 milyonu geçtiğini bildirdi.

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Yavuz, Ramazan Bayramı öncesi bölgedeki otellerin neredeyse tam doluluğa ulaştığını vurgulayarak, 3- 4 günün çok yoğun geçeceğini dile getirdi.

Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği Başkanı İbrahim Çolak, bölgedeki otellerin dolduğunu ve yer bulmak isteyen vatandaşların zorlanacağını ifade ederek, bölgeye en çok İstanbullu tatilcilerin geldiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri