Esnaflara Bayram Erken Geldi!

Ülkelerindeki yurt dışı çıkış harçlarının yükseltilmesine rağmen Van'a gelmeyi sürdüren İranlı turistler, gerçekleştirdikleri alışverişler ile Vanlı esnaflara bayramı erkenden yaşattı. 

Esnaflara Bayram Erken Geldi!

Ramazan Bayramı'nın hemen öncesinde alışveriş yapmak adına Van'a gelen İranturistler, çarşılardaki ve otellerdeki doluluk oranlarını artırdı. İran'daki yurt dışına çıkış harçlarının son dönemlerde astronomik seviyelerde yükseltilmesinden dolayı ülkelerinden çıkışta zorluk çeken turistlerin, tekrardan Van'a akın etmeye başlaması il genelindeki bütün kesimleri mutlu etti. 

Başta AVM'ler ve mağazalar olmak kaydıyla cadde ve sokaklarda yoğunluğun oluşmasına sebep olan İranlı turistler, gerçekleştirdikleri alışverişler ile il genelinde faaliyette olan esnaflara bayramı erken getirdi. Kapıköy Sınır Kapısı'ndan gerçekleştirilen geçişlerde, geçtiğimiz hafta bir günlük zaman dilimi içerisinde 2 bin 737 yolcunun girişiyle son dönemlerin en yüksek rakamlarına ulaşıldığı aktarılırken, konu hakkında açıklama Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci'den geldi. 

Çiftci basın mensuplarına gerçekleştirdiği açıklama doğrultusunda, Kapıköy Sınır Kapısı'nda başlatılan modernizasyon faaliyetlerinin gerek ticarete gerek turizme canlılık kattığını dile getirdi. 

Son Dönemdeki En Büyük Yolcu Girişi

Geçtiğimiz hafta içerisinde son dönemlerin en büyük yolcu girişi gözlemlendiğini aktaran Çiftci, 2 bin 737 yolcu ve 178 ticari araç girişi gerçekleştiğini dile getirdi. İran'a bağlı Hoy kenti ve çevresi adına harçların tekrardan değerlendirilerek uygun bir rakama indirilmesi konusunda bir çalışmanın başlatıldığını belirten Çiftci, bu durumun sevindirici bir gelişme konumunda olduğunu, rakamın gerilemesiyle kente gelen turist sayısının sürekli olarak artaccağına inandığını belirtti. 

Öte yandan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ise açıklamalarında, geçtiğimiz sene Kapıköy'den gelen İranlı turistlerin sayısının 500 bine ulaştığını bildirerek, harçların artırlmasından en çok etkilenen illerin başında Van'ın geldiğini aktardı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri