Termal Kaynaklar Çok Ama Gelir Oldukça Az

Kaplıca ve Kültür Dernekleri Başkanı tarafından konu hakkında gerçekleştirilen bir açıklama sonrasında ülkemizde bulunan termal kaynakların çokluğuna dikkat çekerken bunun karşılığında gelirin az olması tartışma konusu haline geldi.

Termal Kaynaklar Çok Ama Gelir Oldukça Az

Kaplıca ve Kültür Dernekleri Başkanı tarafından konu hakkında gerçekleştirilen bir açıklama sonrasında ülkemizde bulunan termal kaynakların çokluğuna dikkat çekerken bunun karşılığında gelirin az olması tartışma konusu haline geldi. Termal kaynaklar hakkında bir inceleme yapıldığı zaman Türkiye'nin bu konu bakımından oldukça şanslı ve zengin bir ülke olduğu görülmektedir. Bunun üzerine ülkede bu kadar fazla termal kaynak varken bu konudan elde edilen gelirinde fazla olması bekleniyor. Dünyada en fazla termal kaynağa sahip olan 7. ülke konusunda bulunan Türkiye'nin termal kaynaklardan elde edilen gelirin oldukça az olduğu tespit edildi. Bunun üzerine iş gücünü artırmak adına çeşitli eğitimler vermenin durum hakkında ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymuş oldu. 

Yaz tatili ile termal tatil arasında bir karşılaştırma yapıldığı zaman aslında termal tatilin gelir etmek amacıyla daha önemli bir yere sahip olduğu ancak ülkemizde bu durumun yeterince iyi kullanılamadığı konuşulmaya başlandı. Yapılan incelemelerde aslında yaz turizmine göre kazanılabilecek olan gelirin 3 kat daha fazla olabileceği belirtildi. Potansiyelin olmasına rağmen kaynak yetersizliğinden dolayı bu tür bir gelir elde edilemediği ve iş potansiyelinin geliştirilemediği belirlendi. Bu durum karşısında yeni bir çalışmanın yapılmasının gerekli olduğu konuşulanlar arasında yer alıyor. 

Termal tesislerin eğitimli personeller yetiştirmesi amacıyla bir çalışma başlatılmasına karar verildi. Özellikle işlem yapan ve hizmet veren termal kaynakların çok büyük kısmının Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırmadığı için bir nevi suç işlendiği öğrenildi. Sağlık turizmi yapan tesis sayısının potansiye olmasına rağmen çok az tesisle hizmet verilmesi durumu net bir şekilde açıklıyor. Almanya'nın dahi kaynaklarının çok az olmasına rağmen yıllık gelirinin 50 milyar euroya dayandığı görülürken Türkiye'nin bu kaynakları iyi değerlendirememesinden dolayı yıllık gelirinin 300 ile 500 milyon lira arasında kalması dikkatlerden kaçmadı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri