Turizm Desteklerinde Yeni Düzenlemeler Yapıldı

Turizm destekleri kapsamında ülkemize turist getiren seyahat acentelerine verilmekte olan destekler aylara göre yeniden yapılandırıldı.

Turizm Desteklerinde Yeni Düzenlemeler Yapıldı

Turizm alanında birçok konuda devlet destekleri sektörün hem kendini toparlaması hem de ülkenin kalkınmasını sağlaması açısından büyük bir önem arz ediyor. Konu ile ilgili Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir karara göre ülkemize turist getiren A grubu seyahat acentelerin eve de kruvaziyer gemilere sağlanmakta olan destekler aylara göre yeniden düzenlendi.

Yaz Döneminde Verilen Destekler AzaldıResmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre havalimanlarına turist getiren (A) grubu seyahat acenteleri, uçuş başına; 1 Ocak - 28 Şubat arasında 9 bin dolar, 1 Mart - 31 Mayıs arasında 6 bin dolar, 1 Haziran - 30 Haziran arasında 3 bin dolar, 1 Eylül - 30 Eylül arasında bin 500 dolar, 1 Ekim - 31 Ekim arasında 3 bin dolar ve 1 Kasım - 31 Aralık arasında 9 bin dolar destek alacak.

Kaliteli Turiste Daha Fazla Ödeme Yapılacak

A grubu seyahat acenteleri tarafından Almanya, Belçika, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, Japonya, Malezya ve Norveç'ten bu kapsamdaki havalimanlarına düzenlenecek seferlerde bu tutarlar, yüzde 20 oranında, en az 150 yolcu getiren seferlerde ise yüzde 30 oranında artırılarak uygulanacak.

Kruvaziyer Gemi Getiren Acenteler de Destek Alacak

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Türkiye'de kruvaziyer hizmeti veren limanlara 1 Ocak 2018-31 Aralık 2019 tarihine kadar 100 ve üzeri yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemilerle turist getiren seyahat acentelerine turist başına; Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Kasım ve Aralık aylarında 45 dolar, Mayıs ve Haziran aylarında 35 dolar, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında 25 dolar destek verilecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri