Cari Açığa En Büyük Katkıyı Vestel'in Yatırımı Sağlayacak!

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi’nde verilecek teşviklerin yüzde 75'lik bölümünün yüksek ve orta- yüksek teknolojili ürünlere sağlanacağını bildirdi.

Cari Açığa En Büyük Katkıyı Vestel'in Yatırımı Sağlayacak!

Süper teşvik olarak nitelendirilen Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek yüksek ve orta- yüksek teknolojili projelere dair yapmış olduğu açıklamalarda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında 19 şirketin 23 projesinin destekleneceğine işaret ederek, bu projelerden 4 adedinin yüksek, 13 adedinin orta- yüksek, kalan projelerin ise orta- düşük teknoloji seviyesinde yatırımlar olduğunu dile getirdi.

Süper Teşvik Kapsamında Yüksek Teknolojili Projeler Desteklenecek

Yüksek ve orta- yüksek teknoloji yatırımlarının Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltacağına dikkat çeken Zeybekci, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi’nde verilecek teşviklerin yüzde 75'lik bölümünün yüksek ve orta- yüksek teknolojili ürünlere sağlanacağına işaret ederek, elektrikli batarya, ilaçlı stente, enerji sistemleri, hibrit motor üretimi gibi alanlarda toplam 95 milyar 642 milyon liralık yüksek ve orta- yüksek teknolojili projenin çeşitli teşviklerden yararlanacağını belirtti.Türkiye'nin teknoloji seviyesi yüksek ürünleri ithal alarak cari açık verdiğini dile getiren Zeybekci, yüksek katma değerli, teknoloji ve inovasyona dayalı ürünlerin küresel ticaretteki önemini vurgulayarak, Proje Bazlı Teşvik Sistemi sayesinde Türkiye'nin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün artacağını belirtti.

Yüksek ve orta- yüksek teknoloji yatırımlarının Türkiye'nin küresel ekonomideki gücünü artıracağını dile getiren Zeybekci, teşvik sistemi kapsamında yatırım projeleriyle her sene 19 milyar dolar getiri elde edilmesinin öngörüldüğünü ifade ederek, bu ürünlerin cari açığın kapanmasına destek olacağını aktardı. Zeybekci, yalnızca yüksek ve orta- yüksek teknolojili yatırımlarının cari açığa katkısının senelik bazda 16 milyar 59 milyon dolar olacağının öngörüldüğünü söyledi.

Assan, BMC, CFS, Dow Aksa, SASA, Most Makine, Metcap Enerji, Oyak Renault ve Vestel'in orta-yüksek teknolojili yatırımlarının faaliyete alınacağını dile getiren Zeybekci, Alvimedica, Atayurt, Ekore ve TUSAŞ'ın ise yüksek teknolojili yatırımlar gerçekleştireceğini bildirdi.

Yatırım teşviklerinden faydalanacak yüksek ve orta- yüksek teknolojili en büyük yatırımı Vestel’in yapacağını belirten Zeybekci, Vestel’in elektrikli araç enerji depolama sistemlerine ilişkin projesinin 28 milyar 396 milyon lira olduğuna dikkat çekti. Zeybekci, elektrikli batarya üretim projesinin 4 milyar 600 milyon dolar getiri sağlayarak, cari açığın kapanmasına en çok destek olacak yatırım projesi olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri