Kanadalı Firmadan Kayseri'ye Dev Yatırım!

Kanada merkezli Centerra Gold firması, Kayseri'ye bağlı Develi ilçesinde altın çıkarabilmek adına 210 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirme kararı verdi.

Kanadalı Firmadan Kayseri'ye Dev Yatırım!

Senelik bazda 2 milyar dolar tutarında cirosu bulunan ve Toronto Borsası'nda işlem gören Centerra Gold tarafından, ülkemizde bir süredir devam eden araştırma ve incelemelerin sonrasında yatırım gerçekleştirme kararı alındığı bildirildi.

Toronto'da bugün itibariyle sonlanan ve dünya madenciliğinin en büyük organizasyonları arasında bulunan PDAC 2018'de basın mensuplarına açıklamalar gerçekleştiren Centerra Gold'un Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Pearson, ülkemizin madencilik bakımından muhteşem bir ülke konumunda bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye Yeni Tesis İçin Muhteşem Bir ÜlkeTürkiye'de kaydedilen yeni gelişmelerden heyecan duyduklarından bahseden Pearson, yeni projenin imarı ve inşaatı adına sabırsızlandıklarını belirtti. Türkiye'nin yeni maden tesisi oluşturmak adına muhteşem bir ülke konumunda olduğunu ifade eden Pearson, ülkenin her geçen gün ileriye giden bir maden sektörü bulunduğunu ve Türkiye'de işlerini genişletip büyütmek istediklerini dile getirdi. 

Türkiye'nin madencilik ve keşifler karşısında derin bir bakış açısı bulunduğunu gördüklerinden bahseden Pearson, firma olarak 2009 senesi ila 2010 senesinde bir keşif alanına dahil olduklarını, bu durumun ise Öksüt Projesi'ne ve maden yataklarının keşfine yol açtığını ifade etti. 

210 Milyon Dolar Tutarındaki Kredi İşlemi Tamamlandı

Konu hakkında bir diğer açıklama ise Centerra Gold'un ülkemizde faaliyetleri adına kurmuş olduğu Öksüt Madencilik AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yapan Alper Sezener'den geldi. Sezener, son 4 senedir devam ettirilen çalışmaların, alınan yatırım kararıyla meyvesini verdiğinin altını çizerek, 210 milyon dolar tutarındaki yatırım adına, uluslararası banka kredilerinin ve izin işlemlerinin tamamlandığını bildirdi. 

Nisan ayı içerisinde inşaata başlamayı ve madene ulaşım yollarını tamamlamayı planladıklarından bahseden Sezener, sonrasında ise 22 aylık zaman dilimi içerisinde ilk altını çıkararak operasyona başlamayı öngördüklerini sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemoka
Cemoka - 4 ay Önce

Dikkat altın adı altında tarihieser veya Define götürülebilir çünkü kayseri tarihieser kaynıyor.

SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri